fbpx

Adres: İncirli Caddesi No:89/8 Bakırköy-İSTANBUL

Bel Fıtığı

Bel platini operasyonu nasıl uygulanır?

Güncel teknolojik gelişmeler sayesinde bel fıtığı tedavisi artık eski sorunlu günlerinden çok uzakta. 

Omurgamızı oluşturan kemiklerin arasındaki kıkırdak kaymasına bel fıtığı diyoruz. 50 yaşın üzerinde nerdeyse insanların tamamında bulunur. Bel fıtığının MR’da görülmesi bir hastalık anlamına gelmez.  Sadece sinir sistemine baskı yaparak ağrıya sebep verdiğinde bel fıtığı hastalığı adını alır. Benim de 3 adet bel fıtığım mevcut. Ağrılar nadiren olsa da sorun yaratmaktan çok uzak. Bel fıtığının sebebinin %65 oranında ruhsal streslerin bel kaslarını kasmasından kaynaklandığı söylenebilir. Sinirli ve gergin durumda yaptığımız günlük hareketler fıtık sahibi olmamıza yol açar. Diğer bir sebebi hareketsiz yaşam. Kasların zayıfladığı bir yaşam tarzı olan, yani oturan, gergin insanların hastalığı olarak tanımlayabiliriz bel fıtığını. 

Bel fıtığı tedavisinde ana hedef ağrılardan kurtulmaktır. Sıkışan sinirlerin hasar görmesi olayı daha ciddi boyutlara taşıyabilir. Bu sebeple tedavinin bu işin gerçek profesyonelleri tarafından yapılması çok önemlidir. Ağrılardan kurtulmak için yapılan uygunsuz tedaviler sonrası oluşabilecek felç durumlarını geri çevirmek maalesef ameliyat ile bile mümkün olmamaktadır.

Bilinçli hasta çok önemlidir. Bel fıtığı için hangi doktora gitmeliyim derseniz; geçmeyen bel ağrısı, geçmeyen kalça ağrısı, aralıklı bacak ağrısı gibi şikâyetlerden biri var ise uygun bir zamanda beyin ve sinir cerrahisine veya fizik tedavi doktoruna başvurun. Bacakta sürekli ağrı, uyuşma veya güç kaybı gibi yakınmalar var ise en kısa zamanda beyin ve sinir cerrahına başvurun. Eğer ileri düzeyde güç kaybı, idrar veya abdest kaçırma cinsel fonksiyon bozukluğu gibi durum var ise acilen beyin ve sinir cerrahına başvurmalısınız. Doktorunuz sizi tıbbi bilimsel gerçekler ile tedavi edecektir. Unutmayın ki doktor olmayan hiç kimse sizi yasal ve etik açıdan tedavi etme yetkisine sahip değildir. 

“Bel fıtığından ne zaman ameliyat olmalıyız?” sorusunun cevabı basittir. Bu konuda güzel bir YouTube videom var, adı “FıtıkMetre”. Eğer ağrılar günlük hayatı yaşamanıza izin vermiyor ise ameliyat olun. Eğer ayağınızda ilerleyici his veya güç kaybı yaşıyorsanız acil ameliyat olun. Bunların dışında bir kriterimiz yok. 

Bel fıtığı ameliyatı size ne getirir ne götürür. Öncelikle doğru bir cerrahi sizden bir şey götürmez. Size ağrıların kontrol altına alındığı felç olma riskinin azaldığı bir yaşam sunar. Bel fıtığı ameliyatı sizi kısıtlamaz. Yapmayı planladığınız aktivitelerinize engel olmaz. Her türlü sporcunun ameliyatını yapıyoruz ve hepsi profesyonel hayatlarına geri dönüyor. Sadece profesyonel oturma hayatınıza geri dönmemenizi öneriyorum. Daha hareketli, stresin kontrol altında olduğu, sağlıklı bir yaşamı seçmenizi istiyorum. Bel fıtığı ameliyatı doğru yönde attığınız ilk adım olabilir. Gerçek anlamda ameliyat dışında bel fıtığı tedavisi yoktur. Hiçbir teknik, sinire baskı yapan kıkırdağın yok olmasını sağlayamaz. Bu sebeple doğru seçilmiş hastada en iyi ve tek tedavi yöntemi ameliyattır. 

Ameliyat günümüzde teknik olarak çok kolaylaştı. Serçe parmağımın gireceği bir delikten kameralar yardımı ile ortalama 25 dakika süren bu ameliyatı olan hastalarımın %70’i aynı gün taburcu olabilmektedirler. İyi ellerde tekrarlama oranı binde 3’dür. Bu oran son 14 yılda yaptığımız yaklaşık 3.200 bel fıtığı hastalığı serimize ait bir değerdir. Bel fıtığı ameliyatı için yaş sınırı yoktur. En genç hastamız 8, en yaşlı hastamız ise 96 yaşında ameliyat olmuştur.

1
×
Merhabalar;
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?