fbpx

Adres: İncirli Caddesi No:89/8 Bakırköy-İSTANBUL

Boyun Ağrıları Neden Oluşur?

Boyun ağrısı, en yaygın şikayetler arasındadır. Ağrı ve tutulmalar nedeniyle hareketlerin kısıtlanmasına neden olur ve en basit işlerinizi görmek bile zorlaşır. Özellikle 40 yaş üstü kişilerde sık görülen bir durumdur. Boyun ağrısı genellikle bulunduğu bölgeyle sınırlı kalmaz, sırta ve kollara da ağrı yayılır.

Kas spazmı, tutulmalar ve kötü duruş biçimleri boyun ağrılarının en yaygın nedenleridir. En sık karşılaşılan boyun ağrısı türü, mekanik boyun ağrısıdır.  Bu ağrılar mekanik hastalıkla bağlı olarak değil de kötü duruş, oturma bozukluğu, kaza ve zedelenme benzeri nedenlerden kaynaklanır. Son yapılan araştırmalarda boyun ağrısının en önemli sebebi stres olduğu anlaşılmıştır. Özellikle masa başında çalışan kişilerin çoğu bu tip boyun ağrısından şikayetçidir.

Otururken öne eğilerek çalışmak, uzun bir süre boynu eğik şekilde sabit tutarak kitap okumak, el işi yapmak, klavyede yazı yazmak, araba sürmek, yatarak televizyon izlemek, aşırı spor ve boyun sağlığına elverişli olmayan yastıkta uyumak gibi nedenlerle mekanik ağrılar ortaya çıkabilir.

Boyun fıtıkları da oluşum aşamasında ciddi boyun ağrıları yapabilirler. bundal daha sonraki evrelerde omuz ve kol ağrısı yaparak sinir hasarına sebep olabilirler. özellikle kola yayılan ağrılarıda dikkatli olmak gereklidir.

Ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar bu tip ağrıları önleyebilir. Çeşitli egzersizler ve ağrıya sebep olan kötü duruşun düzeltilmesi genel olarak uygulanan tedavi yöntemleridir. Boyun ağrısı psikolojik nedenlere bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Stres, vücutta birçok olumsuz etkiye yol açabileceği gibi boyun ağrılarına da neden olabilir. Masaj, sıcak banyo, egzersiz ve kas gevşetici ilaçlar ile kaygı ve stres kaynaklı ağrılar önlenebilir.

Ciddi boyun ağrılarının pek çoğu ise genellikle düşme, kaza benzeri travmalardan dolayı oluşur. Trafik kazası, belli bir yükseklikten boynu zedeleyecek biçimde düşme, yüz üstü düşme, spor kazaları ya da boğuşma benzeri istenmeyen olaylar sonucunda ciddi boyun hasarları meydana gelebilmektedir.

1
×
Merhabalar;
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?