fbpx

Adres: İncirli Caddesi No:89/8 Bakırköy-İSTANBUL

Boyun Fıtığı Kimlerde Görülür ?

Çağın hastalığı olarak karşımıza çıkan bel ve boyun fıtıkları hastanın günlük yaşamını olumsuz etkilemektedirler. Boyun fıtığına değinecek olursak bu hastalık hem beyin hem de sinirleri etkileyen bir hastalıktır. Dolayısıyla beyin ve sinir cerrahi uzmanları bu hastalıkla ilgilenirler. Bilindiği üzere omurlar arasında diskler bulunmaktadır. Bu diskler aynı zamanda boynumuzun hareket ettirilmesinde de rol oynar. İç ve dış olmak üzere iki katmandan oluşan disk zamanla, yaşa bağlı olarak veya tramvalar sonucu etkilenir ve zarar görür. Diskin içindeki jölemsi yapı dış kılıfı yırtarak dışarıya çıkar. sinirlere baskı yapmaya başlar. Boyun fıtığına da bu baskı neden olur.

Kişinin duruşuyla ilgili yanlış hareketler yapması boyun fıtığına davetiye çıkaran etkenlerden bir tanesidir. Özellikle hayatımızın büyük bir kısmını kapsayan teknolojiyle birlikte bu hastalık daha sık görülmeye başlanmıştır. Uzun süre bilgisayara başında oturmak gibi ofis kültürüne ait olan hareketler fıtıkla ilgili potansiyel taşıdığınızın göstergesidir.

Özellikle gerginlik ve stres de boyun fıtığını etkileyen en önemli faktördürGergin ve stresli kişilik yapısında olan kişiler potasniyel bir boyun fıtığı hastasıdır. Kişi stresli anlarında istemeden de olsa ani hareketlerde bulunur. Bu da boyun fıtığının oluşmasında neden olur.

Sağlık için spor yapmak oldukça önemli bir aktivitedir. Yalnız spor yaparken ısınma hareketlerini ihmal etmek kötü sonuçlar doğurabilir. Bu bağlamda egzersizlerden önce ısınmak fıtıktan korunmamızı sağlar.

Bunların yanı sıra şişmanlık da boyun fıtığına neden olmaktadır.  Halkımız arasında çok yaygın olarak görülen boyun kütletme durumu boyun bölgemize iyi gelmez aksine boyun fıtığı için risk faktörü oluşturur. Boyuna yapılan masaj ve benzeri hareketler kaslarımızı olması gerektiğinden daha da yumuşatarak mevcut fıtıklarımızın büyümesine sebep olabilir. Vücut dengemizi sağlamadan kaldırılan ağır yükler de boyun fıtığının sık görülmesine neden olur.

1
×
Merhabalar;
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?