fbpx

Adres: İncirli Caddesi No:89/8 Bakırköy-İSTANBUL

Boyun Fıtığı Nedir?

Boyun, yedi adet omurdan oluşur. Omurların arasında ise özel bağ dokusuna sahip diskler yer alır. Boynun hareket ettirilmesinde de rol oynayan diskler iç kısım ve dış kısım olmak üzere ikiye ayrılır. Disklerin dış kısmı yırtılarak iç kısmı omuriliğe ve sinirlere baskı yapar. Disklerin yapmış olduğu bu baskıya boyun fıtığı denir.

Boyun fıtığına neden olan birçok etmen bulunmaktadır. Bunlar; stres, boynun yanlış hareket ettirilmesi, yaşlılığa bağlı sebepler, yanlış duruş şekilleri ve kazalardır.

Boyun fıtığının ilk belirtisi boyun tutulması olabilir. fakat boyun fıtığında boyun ağrısı şartı yoktur. Bununla birlikte bir diğer neden de kollarda görülen his ve güç kayıplarıdır. Ağrı tek taraflı olarak kollara ve parmak uçlarına kadar yayılır. Özellikle geceleri şiddetlenen ağrı ve uyuşmalar dikkat edilmesi gereken belirtilerdir. Hastalar çaydınlık ve sürahi kaldırma veya perde asma benzeri işlerde zorlanmaya başlarlar.

Boyun fıtığı tanısı hastaların klinik ortamda ayrıntılı bir şekilde muayene edilmesiyle başlar. Bunun yanında hastanın Manyetik Rezonans görüntüleme ve gereğinde sinir ölçüm testi yaptırması istenir. Bu incelemeler sonucunda boyun fıtığı tedavisine başlanır.

Boyun fıtığının ilk aşamasında yalnızca ağrı gözlemlenir. Bunun için hastaya istirahat ve ilaçla tedavi uygulanır. Hasta bu süre zarfında boynuna zarar verecek ani hareketlerden kaçınmalıdır. Hastada ağrıyla beraber uyuşma da gerçekleşmiş ise fizik tedavi kısmına geçilir. Tüm bunlara rağmen hastada kol ağrıları ve uyuşma devam ediyorsa cerrahi müdahaleye başvurulur. Cerrah fıtığın yerine göre ameliyatın boynun ön bölümünden veya arka bölümünden olup olmadığına karar verir. Gelişen teknolojiyle birlikte boyun fıtığı ameliyatında riskleri en aza indiren mikro cerrahi uygulaması yapılır. Basit boyun fıtığı ameliyatı olan ve disk protezi kullanılan hastaların %80 i aynı gün taburcu olabilmekte ve 1-2 gün içinde normal yaşantılarına dönebilmektedir.

1
×
Merhabalar;
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?