fbpx

Adres: İncirli Caddesi No:89/8 Bakırköy-İSTANBUL

Pilates ve Omurga Problemleri

omurga problemleri nedir, pilates

Omurgaya bağlı oluşan problemler klinik tıp alanında en çok görülen rahatsızlıktır. Yalnızca bel ağrısı problemi nüfüsun yaklaşık olarak %80’ini etkilemektedir. Özellikle bel ağrısı gündelik yaşam kalitesini oldukça kötü yönde etkilemektedir. Omurga problemleri yaşamamak için öncelikle koruyucu egzersizler yapmak oldukça büyük önem taşır. Kişide omurga problemi mevcut ise uygun fiziksel aktiviteler ağrı seviyesini ve fonksiyon kayıpları görülmesi riskini azaltmaktadır.

Pilates, bel ağrısının en önemli nedenlerinden biri olan adale imbalansı, bel ve karın adalelerinde kuvvetsizlik, pelvik instabilite, duruş bozuklukları, vücudun yanlış kullanımı gibi mekanik sorunların giderilmesi için de oldukça önemlidir.

Özellikle pilates gibi kontrollü egzersiz teknikleri ile omurga problemlerinin görülme ihtimalini azaltmaktadır. Pilates yardımı ile gövde bölgesindeki omurgaya yakın olan derin kaslar omurgaya zarar vermeyecek şekilde aktive edilir. Güçlü gövde kasları problemli bölgeyi tutar ve üzerine binen yük miktarını önemli ölçüde azaltır.

Omurga üzerinde birçok sorun oluşabilmektedir. Bu sorunların başlıca nedenleri omurganın doğal pozisyonunun dışına çıktığı durumlarda oluşan mekanik problemler, travmalar ve sakatlanmalar, çeşitli hastalıklardır. Her bir omurga problemi için egzersiz reçetesi de farklılıklar gösterir. Bu nedenle öncelikle omurgada bulunan problemin tespiti ve buna uygun bir egzersizin düzenlenmesi oldukça önemlidir.

Omurgada görülen başlıca problemler; sinir sıkışması, eklem disfonksiyonu, omurga dejererasyonu görülmesi, faset sendromu oluşumu, spinal stenosis (dar kanal), spondylolysis, spondylolisthesis (bel kayması), spinal instabilite, dejenaratif disk hastalığı ve bel fıtığı şeklindedir.

1
×
Merhabalar;
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?