fbpx

Adres: İncirli Caddesi No:89/8 Bakırköy-İSTANBUL

Boyun Fıtığı

Nedir? Boyun omurgamızdaki kıkırdakların kayarak omur ilik sinirlerine basması ile oluşan durumdur. Bir hastalık değildir. Ağrı veya sinir hasarı yapar ise hastalık halini alır. İnsanların %75 inde yaşlanma sürecinde oluşabilir.

Ne zaman ameliyat olmalıyız?

Ağrıların günlük hayatı çekilmez hale getirmesi

Geceleri uyandıran boyun omuz veya kol ağrıları olması

Ağrı olsun ya da olmasın el ve kollarda ilerleyici his veya güç kaybı var ise ameliyat olmalıyız.

Boyun Fıtığı omurga cerrahileri içerisinde genel anstesi ile yapılan en kolay ameliyat haline gelmiştir. Eski riskli günlerinden çok uzakta keyifli bir ameliyat ve yüz güldürücü sonuçar ile bizleri mutlu etmektedir. Son yıllarda en çok yaptığım ameliyat boyun fıtığıdır. Protez kullanmayı tercih ediyor olmamı hastaların ameliyat sonrası konforunu arttırmaktadır. Hasta sayımın yüksek olmasının bir sebebi de budur.Ameliyat toplam 25-35 dakika arasında sürmekte, çok seviye veya zorlu vakalarda bu süre 90 dakikaya kadar çıkabilmektedir. Hastaların neredeyse tamamı aynı gün taburcu edilmektedir. Ameliyat sonrası ağrı kesici ihtiyacı neredeyse olmamaktadır. Boyun fıtığı hastalığının ameliyat olan yerden tekrarlama ihtimali kesinlikle yoktur.

Günümüzde tedavisi en kolay cerrahi hastalıklardan biri haline gelen boyun fıtığı konusunda biraz bilgi verelim. Boyun fıtığı yüzde 80 olasılık ile kişinin yaşadığı stresli bir sürecin arkasından oluşur. Genelde önce boyun ağrısı başlar. Stres ile kasılan boyun kasları boyun omurlarının arasındaki kıkırdağı sıkıştırır.  Kasların yarattığı basınca dayanamayan kıkırdak yırtılarak yerinden kayar. Kayan kıkırdak sinire bası yaparak hastayı boyun fıtığı tedavisi arayışına iter. 

Tedavi gerektiren boyun fıtığı hastalarında omuzun arkasından kola vuran ağrı sık görülür. Çaydanlık sürahi kaldırıp tutmakta zorlanma önemli bir kas gücü kaybı bulgusudur. El parmakları ve kolda uyuşma da önemli bulgular arasında sayılabilir. 

Boyun Fıtığı tanısı her zaman çekilecek bir boyun MR’ı ile kolayca konulabilir. Güç muayenesi veya ağrı durumuna göre tedavi şekline karar verilir. 

Boyun Fıtığında cerrahi tedavi sadece geçmeyen şiddetli ağrı ve ilerleyici güç ve his kaybı durumunda yapılır. MR görüntüsü ameliyat için net bir kriter değildir. 

Sıklıkla boyun fıtığı ameliyatı yapıyorum. Bunun sebebi yaklaşık 10 yıldır sadece kaliteli protez tercih ediyor olmam ve bu ameliyatı sık yaparak cerrahi tecrübemi arttırmam ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Zaman içerisinde hasta hastayı getirdiği hasta sayımız birçok doktora göre yüksek diyebilirim. Bu da ameliyatın pratikleşmesini sağlıyor. Daha da geliştirdiğimiz boyun fıtığı mikrocerrahi yöntemler ile yapıyorum. Tek mesafe boyun fıtığı ameliyatının 25-35dk kadar aktif cerrahi süresi oluyor. Tek mesafe boyun fıtığı ameliyatı hastaları yüzde 90 oranında aynı gün taburcu olacak kadar kendilerini iyi hissederler. 

Boyun fıtığı ameliyatı sonrası hastaların boyun korsesi takmalarını öneririm. Ön tarafı açık ve yükseklik ayarlı konforlu boyun korseleri kullanıyoruz. Korse ameliyat sonrası 2 hafta boyunca ve  sadece 3 durumda takılmalı. Yolda yürürken, araç ile seyahat ederken ve herhangi bir işle aktif olarak uğraşırken. Bunun dışında korse kullanımını önermiyorum. Hastalara ayrıca yazılı olarak dikkate etmeleri gereken konuları bildiriyorum. Hastalar ameliyat sonrası ağrı kesici kullanımı ihtiyacı pek duymazlar. Boyun fıtığı en keyifli ve yüz güldürücü ameliyatım diyebilirim. Ameliyat sonrası normal hayata dönüş süresi çok kısa olmakla beraber, ameliyatın ertesi günü işe giden hasta sayısı az değildir. 

Boyun fıtığı ameliyatı iyi yapıldığı zaman kesinlikle tekrarlama ihtimali yoktur. Bu güne kadar boyun fıtığı tekrarlayan hiç hastamız olmadı. 

Boyun fıtığından korunmanın yollarında ilk madde stres ile mücadeledir. Meditasyon, nefes ve farkındalık egzersizleri, aktif sportif bir hayat ve kilo kontörlünün sağlandığı bir beslenme sistemi boyun fıtığı olmanızı engelleyecektir. 

Boyun fıtığı oldunuz ama ameliyatlık seviyede değilseniz ne yapmalısınız? Burada da çözüm yine stres kontrolü ile başlar. Kaslara sıcak uygulayıp onları rahatlatmak, kilonun düzenlenmesi, ani ve tez canlı hareketlerden kaçınılması gibi önlemler ile büyümesini durdurabilirsiniz.

Boyun fıtığında yapılmaması gerekenlerin başında masaj, ani boyun manevraları, elinizle boynunuzu sıkmak, boynu kütletmek, uygunsuz pozisyonda yatmak veya dinlenmek ve kilo almayı sayabiliriz.

Umarım verdiğim bilgiler merak ettiğiniz konular ışık tutabilmiştir. 

Keyif dolu bir yaşam diliyorum.

1
×
Merhabalar;
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?