fbpx

Adres: İncirli Caddesi No:89/8 Bakırköy-İSTANBUL

Kanal Daralması

Omurilik kanal daralması günden güne daha uzun yaşayan insanoğlunun en önemli omurga hastalığıdır. Son 10 yılda bel fıtığı ameliyatlarının sayısı ile aynı oranda kanal daralması ameliyatı yapmaktayız. Bunun ana sebebi yaş le yıpranan bakımsız ve özensiz omurgalardır. Özellikle cefakâr ve fedakâr insanlarda yaş ile oluşan yıpranmaların bir birikimi olarak karşımıza omurilik kanal daralması çıkar. Genelde hastalar 55 yaşının üzerindedir. Ortalama ameliyat yaşı kendi hastalarımda 67’dir. 

Omurganın ortasındaki kanaldan omurilik denilen beynimizin uzantısı geçer. Omurilik tüm vücudumuza hayat verir. Beynimizin bizim üzerimizdeki kontrolü omurilik sayesinde olur. Bu çevreleyen koruyucu kemik kanal ve bantlar sürekli zorlama sonucu daralır. Omurganın etrafındaki kasların zayıflığı da bu süreci hızlandırır. Nadiren genetik etkiler de omurilik kanalının daralmasında rol oynar.

Omurilik kanal daralması ilerleyici bir hastalıktır. İlerleyişi yavaşlatılabilir. Belli bir aşamanın üzerinde ameliyat dışında bir tedavisi yoktur. Ameliyat kriterleri net ve sabittir. Dinlenmeden tempolu olarak 200 metreden fazla yürüyemiyorsanız bir an önce ameliyat olmalısınız veya yol yürüme mesafemiz 1 yılda 2 kilometreden 500 metreye düştüyse ameliyat için muayeneye gelmelisiniz. 

Bu hastalıkta tanı net bir şekilde Lomber (bel) MR görüntülemesi ile konulabilir. MR’da omurilik kanal çapı 12 mm ve altı mutlak darlık olarak kabul edilir. 12 mm ve altı kanal çapı kesin cerrahi tedavi gerektirir. 8 mm ve altı acil tedavi gerektirebilir.  

Kanal daralmasında tek gerçek tedavi ameliyattır. Sert kemik ve bantlardan oluşan ve içinde ana sinir olan omuriliği sıkıştıran bu kanal ameliyat dışı hiçbir teknik ile genişletilemez. Ameliyat şekli günümüzde çok gelişmiştir. Küçük bir delikten girerek 2 mesafeye kadar kanal genişletilmesi sorunsuz bir şekilde yapılabilmektedir. Mesafe başına 25 dakika süren bir işlem olup hastalar aynı gün taburcu olabilmektedir. Ameliyat sonrası 1 ay kadar korse kullanımı gerekli olup en az 10 gün yatak istirahati şarttır. Platin-vida kullanım gerekliliği bu ameliyatlarda büyük oranda ortadan kalkmış olup, sadece ileri düzey bel kayması veya belde kırık olması durumlarında platin-vida takılmaktadır. 

Kanal daralması tekrarlayıcı bir durum değildir. Açılan kanal tekrar daralmaz. Daha önce platin ile tedavi edilmiş hastaların %20’sinde ameliyat bölgesinin bir üzerinde kanal daralması yaşanabilir. Yaklaşık 10 yıldır kanal daralmasında platin kullanmadığımız için bu hastaların sayısı da giderek azalmıştır. 

Kanal daralmasından korunmanın yöntemlerinin başında kilo kontrolü ve omurga çevresindeki kasların güçlü tutulması sayılabilir. Bunun yanında stresin kontrol altında olduğu bir yaşam da burada çok önemli bir korunma yöntemidir. Hareketli bir hayat her zaman omurga sağlığınız için gereklidir. Bu öneriler kanal daralması olan ama ameliyatlık düzeye gelmemiş kişiler için de geçerlidir. Süreci yavaşlatır veya durdurabilir. 

Verdiğim bilgilerin size sağlık getirmesi dileklerimle.

1
×
Merhabalar;
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?